GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-02-2022 14:29   Güncelleme : 24-02-2022 14:29

Bir Balkan türküsü gibi geliyoruz

#hepbirlikteyeniden Bir Balkan türküsü gibi geliyoruz, Yüreğinize dokunmaya! Hem geçmişimize sahip çıkıp, Hem de geleceğimizi inşaa etmeye! TC Hasan Öztürk BAL-GÖÇ Başkan Adayı

Bir Balkan türküsü gibi geliyoruz

BAL-GÖÇ BAŞKAN ADAYI HASAN ÖZTÜRK
Balkan Türkleri’nin sivil toplum anlamında temsiliyetini sağlayan en önemli kuruluşlardan biri olan Bal-Göç seçime gidiyor. Mestanlı’nın Onursal Vatandaşı ve aynı zamanda Mestanlı Dernek Başkanı olan Hasan Öztürk’ün de adaylığını açıklaması camiada heyecan yarattı.
Peki, kimdir Hasan Öztürk?
1972 yılında Kırcaali’de doğan Hasan Öztürk, 1973 yılında parçalanmış aile göçü ile Bursa’ya göç etmiş bir ailenin çocuğudur. Çocukluk yılları, Bulgaristan Türklerinin de yoğun yaşadığı Yeşilyayla mahallesinde geçmiştir. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladıktan sonra o yıllarda yeni açılan Fen Lisesi sınavlarını kazanarak Kayseri Fen Lisesi’nde yatılı okumuştur. Üniversite sınavlarında ilk 1000 arasına girme başarısını göstererek İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini kazanmış ve 1996 yılında eğitim hayatını tamamlamıştır.
2000 yılından bugüne yazılım sektöründe faaliyet gösteren firması ile Türkiye ve dünyada özellikle tekstil ve otomotiv sektörünün öncü firmalarına, dijital dönüşüm konusunda destek vermeye devam etmektedir. Ayrıca özel eğitim ve inşaat alanlarında faaliyetlerine devam etmektedir. Hasan Öztürk, evli ve iki çocuk babasıdır.
Bu genel bilgilendirmeden sonra, birde sivil toplum alanındaki faaliyetlerine bakalım.
2010 yılında Mestanlı ve Yöresi Derneği Başkanı olan Hasan Öztürk’ün en önemli artısı, insanımızın yüreğine dokunmuş olması, insanımızın faydasına ve birliğine yönelik projeler üretmiş olmasıdır.
Bakalım insanımıza nasıl dokundu, neler yaptı?
‘’ Mestanlı Daima Kalbimde’’ sloganı ile yola çıkan Hasan Öztürk, Avrupa’nın çeşitli şehirlerine ve Türkiye’ye dağılmış insanımızın en azından yılda bir hafta bir arada olabilmesi için Dünya Mestanlı Günü Buluşması projesini Mestanlı Belediyemizinde desteği ile hayata geçirmiştir. Farklı yerlerde olan Mestanlılılar, yaz tatillerini bu buluşmaya denk getirerek doğdukları yerde buluşuyor. Kasaba bayram yerine dönüyor bu günlerde. Eski dostlar birbiri ile hasret gideriyor, çocukları tanışıyor, esnaf kazanıyor. Daha ne olsun?
Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Mestanlı Belediyesinin Kardeş Belediye olmasında da etkili bir rol üstlenerek, Bursa ile Mestanlı arasında ki köprüyü daha da güçlendiriyor aslında.
Mestanlı Hastanesinin Kadın-Doğum Bölümünün yenilenmesi,
Özel odaların hayata geçirilmesi,
Doğumhane araçlarının tedarik edilmesi ile Mestanlı en çok doğum yapılması istenen yerlerin başında geliyor.
Nilüfer Türk Sanat Müziği Kadın Korusu ile Kırcali ve Mestanlı’da yardım konserleri düzenlenmesi,
2010 yılından bugüne her yıl Ramazan ayında, Mestanlı, Cebel ve Killi Bölgesindeki ihtiyaç sahibi insanlarımıza, Türkiye’deki hemşehrilerinin selam ve sevgileri ile 1000’lerce gıda paketinin ulaştırılması,
Bulgaristan’da yapılan en büyük iftar organizasyonu,
Kadir Gecesi programı,
Mestanlı’da okuyan öğrencilerin her yıl 2 günlük Çanakkale gezisine götürülmesi,
Mestanlı’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile koordineli çalışılması ve desteklenmesi,
Bursa ve İzmir’de panayır ve dostluk yemeklerinin geleneksel hale getirilmesi ile insanımızın bir arada olmasının sağlanması,
Mestanlı bölgesinin tarihsel geçmişinin, Osmanlı ve Bulgar arşivlerinde araştırılması için akademik çalışmalar yapılması,
1984 yılında yaşanan zulmü anmak için her yıl anma törenlerine katılım sağlanması ve yöre insanımızın da katılım sağlayabilmesi için ulaşım desteğinin verilmesi,
Bölgemizde ki Türkçe öğretmenleri ve Türkçeyi seçmeli ders olarak alan öğrencilerimizin desteklenmesi,
Folklor ve Türk Halk Müziği çalışmaları yürüten ekiplerimizin desteklenmesi,
Naim Süleymanoğlu Mestanlı Kültür Evi ile Mestanlı Lokalinin inşa edilmesi, Bursa’da Balkan insanının ailecek buluşabileceği, beraber vakit geçirebileceği bir mekana sahip olmasını sağlamıştır.
Aslında bu liste daha da uzatılabilir. Yöresine, insanına gerçek anlamda dokunabilen, ürettiği projeler ile Mestanlı’nın anılmasını, adının her yerde duyulmasını sağlayan Hasan Öztürk, Mestanlı Meclisi kararı ile 2015 yılında onursal vatandaşlığa layık görülmüş ve plaketini Mestanlı Onursal vatandaşı ve halk kahramanımız olan rahmetli Naim Süleymanoğlu’nun elinden almıştır.
Mestanlı Derneğinde gerçekleştirilen bu başarılı çalışmalar, halk tarafından kazanılan güven ve destek ile bugün tabanın temsilcisi olan Yöre dernekleri ve Bal-Göç şubelerinin çoğunluğu ve geçmiş dönem bu camiaya emek vermiş olan, iz bırakan dava insanlarının oluşturduğu Birlik ve Dayanışma Platformunun BAL-GÖÇ Başkan adayı Hasan ÖZTÜRK’tür.
‘’Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.’’ Diyerek, Hasan Başkana başarılar diliyoruz.