YEREL
Giriş Tarihi : 01-11-2021 20:54   Güncelleme : 01-11-2021 20:54

Krumovgrad'da bir proje daha başladı

Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Çocuk Kompleksi (ODK) Kişisel Gelişim Destek Merkezi, Etnik Azınlıklardan Çocukların ve Öğrencilerin Eğitime Entegrasyonu Merkezinin desteğiyle finanse edilen “Geçmişte, Şimdi ve Gelecekte Birlikte” isimli projesi hibe desteği almaya hak kazandı.

Krumovgrad'da bir proje daha başladı

Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Çocuk Kompleksi (ODK) Kişisel Gelişim Destek Merkezi, Etnik Azınlıklardan Çocukların ve Öğrencilerin Eğitime Entegrasyonu Merkezinin desteğiyle finanse edilen “Geçmişte, Şimdi ve Gelecekte Birlikte” isimli projesi hibe desteği almaya hak kazandı. 

Proje başvurusu, Etnik Azınlıklardan Çocukların ve Öğrencilerin Eğitime Entegrasyonu Merkezinin 4 nolu “Etnik azınlıklardan gelen çocukların ve öğrencilerin etkin eğitim entegrasyonuna elverişli çok kültürlü bir ortam yaratmak için farklı etnik kökenlere sahip ebeveynler arasında etkileşim biçimlerinin uygulanması” önceliği kapsamında onaylandı. 

Proje süresi 9 ay olup ekim ayında başlayıp 30 Haziran 2022 tarihinde sona erecek. Proje tutarı 10,582 levadır. 

Projenin hedefleri, etnik azınlıklardan öğrencilerin Krumovgrad ODK Kişisel Gelişim Destek Merkezinde faaliyet gösteren gruplara çekilmesi, dahil edilmesi ve tutulması, müfredatta yer almayan çeşitli faaliyetler gerçekleştirilmesi, etnik grupların kültürel kimlikleri hakkında bilgi ve becerilerin kazanılması ve geleneklerin korunması ve çocukları Krumovgrad ilçesindeki farklı etnik grupların geleneksel yemeklerle tanıştırılması yoluyla entegre edilmesidir. 

Amaç, çeşitli etkileşim biçimleri oluşturarak velileri cezbetmek ve öğrencilere ulaşmak ve onları eğitim sürecinde tutmaktır. Projenin bu tür biçimleri şunlardır: 

“Değirmenlerin Şarkısı”

Öğrenciler, veliler ve öğretmenler, köyün tarihini ve sakinlerinin yaşam biçimini ve kültürünü tanımak için Egrek köyünü ziyaret edecekler. On sekizinci yüzyılın sonlarında veya on dokuzuncu yüzyılın başlarında inşa edilmiş taş "Roma" köprülerini görecekler. Bir değirmeni ziyaret edecekler. Çünkü köy, çalışır durumda eski beş değirmeni olan ülkemizdeki tek köydür. Onlara buğday ve mısırın öğütülmesi gösterilecek ve kaçamak yapılışı gösterilecek ve öğrenciler, veliler ve köylüler hep birlikte kaçamak hazırlayacaklar ve tadının keyfini çıkacaklar. Öğrenciler ve veliler, ninenin sandığından çıkarılan yöresel kıyafetlerle tanışacaklar. 

“Ekmeğin karşısında hepimiz eşitiz”

Olumlu ve hoşgörülü bir eğitim ortamı yaratmak için Tokaçka (Tokatçık) köyü sakinleri ile bir toplantı düzenlenecek. Farklı tür undan yoğurulan hamurlarla fırında ekmek pişirilecek. En lezzetli ekmek yarışması düzenlenecek. Öğrenciler ve veliler, ninenin sandığından çıkarılan yöresel kıyafetlerle tanışacaklar. 

"Acı ve tatlı günde birlikte”

 Etnik kökene bakılmaksızın tüm çocuklar ve ebeveynler Noel ve Paskalya'yı birlikte kutlayacaklar.

“Ninenin favori yemek tarifleri”

Yerleşim yerlerindeki nine ve annelerin yemek tarifleri kayıt altına alınacak ve proje kapsamında çıkarılacak bir broşürde yer alacak. Ramazan Bayramı münasebetiyle yemek sergisi düzenlenecek. Yiyecekler hayır amacı ile satılacak. Toplanan paralarla sosyal açıdan dezavantajlı ailelerden gelen, hasta veya risk altındaki yardıma muhtaç çocuklara yardım edilecek.

Faaliyetler kapsamında Bulgar ve Türk halk oyunları gruplarında yer alan çocuklar konserlerde yer alacaklar. Dans performanslarının tamamlanması için proje kapsamında sağlanacak uygun kıyafetlerle sahnede güzel ve estetik bir duruş sergilemeleri özellikle önemlidir.        

Sahne kostümleri, performanslarına verimlilik ve eksiksizliğin yanı sıra katılımcılara benzersiz bir duygu ve özgüven kazandıracak.

 

Kaynak:KircaaliHaber