YEREL
Giriş Tarihi : 01-11-2021 18:47   Güncelleme : 01-11-2021 18:47

Üç köyün halkı Dağ Bayramı’nı kutladı

Üç köyün sakinleri, Doğu Rodoplar'ın en yüksek tepesi olan Strımni Rid Tepesi'nin yamaçlarında düzenlenen Dağ Bayramı’nı kutlamak için bir araya geldiler. Geleneksel şenlik

Üç köyün halkı Dağ Bayramı’nı kutladı


Üç köyün sakinleri, Doğu Rodoplar'ın en yüksek tepesi olan Strımni Rid Tepesi'nin yamaçlarında düzenlenen Dağ Bayramı’nı kutlamak için bir araya geldiler. Geleneksel şenlik, yüzyıllardan beri tarlalarda ekili ürünlerin hasat edildiği sonbaharın başlarında yapılır. Momçilgrad (Mestanlı) ilçesine bağlı Ralitsa (Rahimli), Sentse ve  Kremenets (Çakmaklar) köylerinin sakinleri şenlik yaparak geleneğe uydular. Dağ Bayramı  genellikle iki gün sürer, ancak koronavirüs salgın durumunun kötüleşmesi nedeniyle bu yıl sadece pazar günü yapıldı. Şenlik organizasyonu, Momçilgrad Belediyesinin yardımıyla düzenleniyor.

Şenliği şereflendiren Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim, köy sakilerine hitaben yaptığı konuşmada, “Dağ Bayramı, yıllar boyunca korunup yaşatılan bir gelenektir. Yerel halkın yaz aylarında zorlu tarım işlerinin sonunu kutlamak için bir araya gelmeye devam etmesi sevindirici bir olaydır” diye kaydetti.

Ayrıca Momçilgrad Belediye Meclis Başkanı Ersin Ömer, Belediye Sekreteri Zihni Durmuş ve Belediye Başkan yardımcıları Aliye İbrahim ve Ayhan Osman da katılımlarıyla Dağ Bayramı’nı yerlileri şereflendirdiler. 

Şenliğe katılan herkese kurban etiyle hazırlanan yemek dağıtıldı. Bölgeye has
olan bu yemek dana eti ve sebzelerle hazırlanır.
 

Kaynak KircaaliHaber