KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-03-2016 20:57   Güncelleme : 03-03-2016 20:57

3 Mart günü, Kırcaali’ de mürtedliğin özendirilmesi

HÖH/D(p)S Belediye başkanı Hasan Aziz'in, mürted papaz ile 3 Mart günü, Türk ve Müslüman katliamlarını, sürgünlerini kutlaması...

3 Mart günü, Kırcaali’ de mürtedliğin özendirilmesi

Bilindiği gibi, 1877-1878 yılları arasında  Osmanlı devleti ile Rusya arasında yapılan savaştan sonra(93 harbi), 3 Mart 1878 yılında, aynı devletler arasında Ayastefanos(Yeşilköy) Antlaşması imzalanmıştır.

Bu antlaşmayla Bulgaristan, Osmanlı egemenliğinden kurtulduğu için, 3 Mart gününü, resmi bayram ilan etmiştir.

Bu bayram, tüm Bulgaristan’da kutlandığı gibi, Kırcaali’ de de kutlanmaktadır.

Fakat  Kırcaali’de bu bayramla ilgili törenlerden sonra, senelerdir bir gariplik sergilenmektedir.

Bu gariplik Kırcaali Müftüsü, Kırcaali Belediye başkanı ve Kırcaali papazının bir araya gelip kahvelerini yudumlarken,  basına, “Kıcaali’de hoşgörü” mesajı verilmesidir.

Şimdi “Bunun neresi garip?” diyenleri duyar gibiyim.

Tabi ki bir Müftünün, bir papazın ve bir belediye başkanının bir araya gelip kahve içmelerinde bir gariplik yoktur.

Olayın garip tarafı, Kırcaali papazı Petır Garena’nın mürted olması… Yani Müslümanlıktan ayrılıp, Hıristiyan dinine geçmesi…

Kuran-ı Kerim, mürtedlerden uzak durulmasını, Müslümanların onları dışlamasını isterken, “Allah’ın, meleklerin ve tüm insanların lanetinin onların(mürtedlerin) üzerinde olmasıdır” buyurur. Hadislerde ise…

Kırcaali’de iki mürted papaz vardır, bunların birisi papaz Petır Garena, diğeri ise papaz Boyan Sarıev.

Papaz Garena, iyi kişiliği ile bilinse de, misyoner faaliyetlerine katılmasa da,  sonuçta mürted olan birisidir ve Müslüman gençlerine kötü örnek olmaktadır.

Papaz Boyan Sarıev ise, misyonerlik faaliyetlerinde bulunan azılı mürtedlerdendir. Sarıev, binlerce Müslüman gencini çeşitli vaatlerle kandırarak Hıristiyanlaştırmaya devam etmektedir.

Kırcaali’nin acemi Müftüsü,  daha önce Kırcaali merkezli ALTAY Derneği kurucularının yaptığı eleştirilere kulak asmış olacak ki, geçen senenin aksine, bu seneki “hoşgörü” kahve sohbetine katılmıyor.

Kırcaali merkezli Nov Livot( yeni Hayat) gazetesinin haberine göre, mürted papaz,  bu seneki “ hoşgörü” kahve sohbetine Kırcaali Müftüsünün katılmaması üzerine şunları söylemiş:

“ Bu davranışlar beni endişelendiriyor. O( Müftü) Kırcaali’de yaşamıyor mu, kendisini ne yapmaya çalışıyor? Bu ulusal bir bayramdır.”

Yani mürted papaz, aba altından sopa gösteriyor…

Ancak bu seneki kahveli “hoşgörü” sohbetine, HÖH/D(p)S Kırcaali Belediye başkanı Hasan Aziz, -Müftünün yerine- kendisi gibi birisini bulmakta gecikmemiş.

Bu mürtedliğin özendirilmesi değil de, nedir?

Durmuş Arda

Kaynak: http://www.arda-tuna.com/2016/03/03/3-mart-gunu-kircaalide-murtedligin-ozendirilmesi/