SİYASET
Giriş Tarihi : 07-01-2016 17:51   Güncelleme : 07-01-2016 17:51

Lütfi Mestan, siyasi hayatına devam edeceğini açıkladı

HÖH Onursal Başkanı Dr. Ahmet Doğan’ın işaretiyle 24 Aralık 2015 tarihinde Merkez Konsey kararıyla partiden ihraç edilip başkanlıktan atılan Lütfi Mestan bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında siyasi hayatına devam edeceğini duyurarak, sağ görüşlü partilerle ortaklık yapmaya hazır olduğunun işaretini verdi. Mestan, “Korku ile hareket etmeyeceğim, yürüttüğüm politikaları savunmaya devam edeceğim, çünkü Bulgaristan Avrupa-Atlantik değerleri doğrultusunda gelişimini sağlayacak kesinlikle net bir liberal yönetime ihtiyaç duyuyor” diye ifade etti. Eski HÖH Genel Başkanı, kendisini ayırt

Lütfi Mestan, siyasi hayatına devam edeceğini açıkladı

HÖH Onursal Başkanı Dr. Ahmet Doğan’ın işaretiyle 24 Aralık 2015 tarihinde Merkez Konsey kararıyla partiden ihraç edilip başkanlıktan atılan Lütfi Mestan bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında siyasi hayatına devam edeceğini duyurarak, sağ görüşlü partilerle ortaklık yapmaya hazır olduğunun işaretini verdi.

Mestan, “Korku ile hareket etmeyeceğim, yürüttüğüm politikaları savunmaya devam edeceğim, çünkü Bulgaristan Avrupa-Atlantik değerleri doğrultusunda gelişimini sağlayacak kesinlikle net bir liberal yönetime ihtiyaç duyuyor” diye ifade etti.

Eski HÖH Genel Başkanı, kendisini ayırt ederek partiyi dolaylı bir şekilde eleştirerek, yürüttüğü politikaların Ahmet Doğan ve yakın çevresinin kararlarına bağlı olduğunu ileri sürdü. Aynı zamanda HÖH’ün mevcut imajını kabul etmediğini ve parti içinde statükoya karşı mücadele verdiği için kovulduğunu ifade ederek, sağ partilerle işbirliği yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

Geniş kapsamlı izahatta bulunan Eski HÖH Genel Başkanı, partinin Rus yanlısı oligarşi bir parti imajının yaratılmasına karşı elinden gelen her şeyi ile mücadele ettiğini ve partinin Avrupa-Atlantik değerlerini savunan bir parti olarak pozisyonundan taviz vermemesi yönünde çaba sarf ettiğini belirtti.

Mestan, Doğan’ın görevden alınmasına sebep gösterdiği Türkiye’nin hava sahasından Rus uçağının düşürülmesine ilişkin bildiri dahil tüm hareketlerinin stratejik amacının “HÖH’ün ön kapıdan girerek iktidara dönüş yapması - şimdi olduğu gibi HÖH ile bağlantıları olan işadamların çıkarlarının değil, seçmenlerin çıkarlarının savunulması” olduğunu belirtti.

Lütfi Mestan, “HÖH’ün iktidara doğru yolu sağ partilerin yanından geçiyor. Sağ partilerle birlikte yönetimde yer alması, HÖH’ün kalitesinin arttırılması ve Rus yanlısı oligarşi bir parti imajının yaratılmasına sebep olan efsanelerden kurtulmasının işareti olacak” dedi.

Bu HÖH’ten ayrılan bir siyasetçinin sağ partilerle işbirliği yapmaya yöneldiği sıradaki olay. Geçen asrın 90’lı yılların sonunda Güner Tahir, o zaman İvan Kostov’un başkanlığındaki Demokratik Güçler Birliği (SDS) ile ortaklığı seçti. Kasim Dal ve Korman İsmailov’un kurduğu Hürriyet ve Şeref Halk Partisi ise Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB) ve Bulgaristan Vatandaşların Hareketi ile birlikte Reformcu Blok Koalisyonuna katıldı.

Mestan, “Siyasi hayatıma devam ediyorum, çünkü partiden ihraç edilebilirim, ama fikirlerime son verilemez. Beni fikirlerimden vazgeçtirmeye gücü yetenler yok” diye kaydetti. Partiden ihraç edilmesinin ne şeklini, ne de gerekçelerini kabul etmediğinin altını çizen Mestan, “Bana son söz hakkı tanınmadan Stalinizm ve totalitarizmin en canlı örnekleriyle merasim düzenlenerek siyasi idam uygulandı” dedi.

Eski HÖH Başkanı, basın toplantısına eşi Şirin Mestan ve kendisiyle birlikte HÖH Meclis Grubundan ayrılan milletvekilleri ve görevinden istifa eden eski HÖH Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer ile birlikte geldiler.

24 Aralık 2015 tarihinde Mestan, partiden ihraç edilip, Meclis Grubu ve HÖH Başkanlığından da alındı. Beş milletvekili- Aydoğan Ali, Ventsislav Kaymakanov, Mariana Georgieva, Hüseyin Hafızov ve Şabanali Ahmet Mestan’ın izinden giderek Meclis Grubundan ayrıldılar. Eski HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Cebel (Şeyhcuma) Belediye Başkanı Bahri Ömer de Mestan ile dayanışma içerisinde İl Başkanlığı görevinden istifa etti.

Bu sabah basın toplantısından birkaç saat önce Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Gençlik Kolları, Lütfi Mestan ve onun izinden giden beş milletvekili Aydoğan Ali, Ventsislav Kaymakanov, Mariana Georgieva, Hüseyin Hafızov ve Şabanali Ahmet’in Bulgaristan Meclisinde kalmalarını şiddetle kınayan bir basın bildirisi yayımladı. HÖH’lü gençler bildiride altısının Meclisin yeni yılda 13 Ocakta gerçekleştirileceği daha ilk oturumunda milletvekilliğinden istifa edip, onların yerine HÖH Meclis Grubuna başka milletvekillerin katılıp seçmenlerinin çıkarlarını savunmalarına fırsat vermeleri çağrısını yaptılar. 

Kaynak: Kırcaali Haber