SİYASET
Giriş Tarihi : 27-12-2015 12:54   Güncelleme : 27-12-2015 12:56

Lütfi Mestan: 'Yeni parti olur mu sorusuna halk cevap verecek'

Bulgaristan Türkleri, 1984-1990 yılları arasında kendilerine karşı yürütülen asimilasyon sürecinde komünist rejimin etnik eritme politikasına karşı geldikleri için güvenlik güçlerince öldürülen şehitlerini andı.

Lütfi Mestan: 'Yeni parti olur mu sorusuna halk cevap verecek'

Bulgaristan Türkleri, 1984-1990 yılları arasında kendilerine karşı yürütülen asimilasyon sürecinde komünist rejimin etnik eritme politikasına karşı geldikleri için güvenlik güçlerince öldürülen şehitlerini andı.

Şehitleri anma töreni, Kırcaali’nin Mogilyane Köyünde 26 Aralık 1984 tarihinde dönemin komünist iktidarı tarafından Türklere karşı uygulanan baskıları ve yürütülen eritme politikasını protesto ederken, annesinin kucağında öldürülen 17 aylık Türkan Feyzullah’ın mezarı başında okunan dualarla başladı.

Türkan’ın anısına yaptırılan "Türkan Çeşme"de devam eden anma etkinliklerine Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan'dan binlerce Türk ve Müslüman katıldı. Şehitler, MestanLI ilçesinde de düzenlenen törenle anıldı.

-Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi, törene Mestan ile katıldı -

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş ve Burgas Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol, anma törenlerine, "Türkiye'nin, havasını ihlal ettiği için Rus savaş uçağını düşürmekte olduğunu" dile getirdiği için iki gün önce Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) genel başkanlığından uzaklaştırılan Lütfi Mestan’la birlikte katıldı.

Türkan Feyzullah’ın mezarı başında dualar edilmesi ve "Türkan Çeşme"ye çiçek bırakılmasının ardından konuşan Mestan, 17 aylık bebeğin annesinin kucağında adı, dili, dini ve kültürü için öldürüldüğünü söyledi.

Mestan'ın görevden alınmasının ardından HÖH'ün başına getirilen eş başkanlar ise anma törenlerine ayrı katıldı.

- Yeni partinin kurulup kurulmayacağını seçmen söyleyecek-

Bu arada, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinde Türkiye'ye destek vermesinden sonra HÖH’ün kurucusu ve iki yıldır onursal başkanlığını yapan Ahmet Doğan tarafından genel başkanlıktan alınan Mestan'ın yeni bir parti kurup kurmayacağı tartışılıyor. Mestan'ın bu konuda, seçmenlerle yapılan görüşmelerden sonra karar vereceği belirtiliyor. 
Öte yandan, Mestan’ı destekleyen HÖH milletvekilleri Hüseyin Hafızov, Şabanali Ahmet ve Aydoğan Ali partinin parlamento grubundan ayrıldıklarını açıkladı.
İki gün önce HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinde Türkiye'ye destek vermesi nedeniyle partinin onursal başkanı Ahmet Doğan tarafından başkanlıktan uzaklaştırılmış, HÖH’ün yönetimi geçici olarak milletvekilleri Mustafa Karadayı, Çetin Kazak ve Ruşen Riza’dan oluşan  Başkanlık Konseyine bırakılmıştı.

AA
- See more at: http://ajansbg.blogspot.se/2015/12/lutfi-mestan-yeni-parti-olur-mu.html#sthash.OFo0ZtBK.dpuf