SİYASET
Giriş Tarihi : 27-12-2015 12:29   Güncelleme : 27-12-2015 12:29

Bulgaristan’da yaşayan Türklerin ve Müslümanların yeni lideri Hüseyin Hafızov olabilir mi?

“ Beyaz gömleği giymeye cesaretiniz var mı? Artık HÖH/D(p)S olayı bitmiştir. Yeni oluşumda var mısınız?” diye sordum.

Bulgaristan’da yaşayan Türklerin ve Müslümanların yeni lideri Hüseyin Hafızov olabilir mi?

Dün(26.12.2015) Mastanlı’daki şehitleri anma töreninden önce, HÖH/D(p)S başkanlığından birkaç gün önce azledilen Lütfi Mestan’a şunu sordum:

“ Beyaz gömleği giymeye cesaretiniz var mı? Artık HÖH/D(p)S olayı bitmiştir. Yeni oluşumda var mısınız?” diye sordum.

Onun cevabı ise şu oldu:

“Buna halk karar verecek”

Belki son günlerde yaşadığı stresten ve gerilimden olabilir, fakat açıkça belirtmek isterim ki, Lütfi Mestan’ın gözlerinde ve tavırlarında bu cesareti göremedim.

Aynı gün yapılan basın açıklamasında, yine HÖH/D(p)S ayrılmış olan bağımsız milletvekili Hüseyin Hafızov’u daha cesaretli ve daha kararlı gördüm.

Yapılan basın toplantısında, ilk açıklamayı Hüseyin Hafızov yaptı. Hafızov açıklama yaparken, Lütfi Mestan, yanında değil de daha arak planda durmayı yeğledi.

Hafızov, basın açıklamsında şunları söyledi:

“Hala HÖH milletvekilleri olarak, başkanımız Lütfi Mestan’ı destekleyerek, Şaban Ali Ahmet ile birlikte, HÖH’ün Parlamento grubundan ayrılıyoruz. Her üçümüz de bunu kendi seçmenimiz için yapıyoruz. Saraylarda( HÖH/D(p)S’nin fahri başkanı Ahmet Doğan’ın konutu) alınan kararlar doğru değildir, bu karalar bizim seçmenimizin yararına değildir… Yapılanlar bizim seçmenimiz tarafından büyük hata olarak görülmektedir… Umarım diğer milletvekili arkadaşlarım da seçmenlerimizin sesine kulak verirler… Biz HÖH’den, Bulgaristan’ın geleceğini Avrupa ve NATO üyeliğinde olduğu için ayrılıyoruz. Avrupa Birliğinin ve NATO’nun geleceği vardır. Özellikle vurgulamak istiyoruz ki, Bulgaristan’ın geleceği Avrupa ve NATO’dadır. Biz bu çizgide yürümek istiyoruz… Biz HÖH’ de iyi bir kariyer yapabilirdik. Ben seçmenimin çıkarlarına aykırı düşerek kariyer yapmak istemiyorum… Biz Bulgaristan milletvekilleri olarak, hangi etnik gruptan olursa olsun, biz, Bulgaristan ulusunun çıkarlarını korumaya devam edeceğiz…”.

Lütfi Mestan ise,  şunları söyledi:

“Her zamanki gibi açık konuşacağım… Son günlerde üstüme atılan çamurların haddi hesabı yoktur. Herkes duysun! Gizli belgeler aşırmışım… Bırakın belge çıkarmayı, girin bakayım Parlamentonun gizli bölümüne, herhangi bir belgeyi merak etmişim mi? Kızımın düğününde bir başka ülkenin Büyükelçisi, 300 bin EURO değerinde sıfır Audi hediye etmiş. Sizce bu kampanya niye? Açıkça görülmektedir ki, beni partiden atmak ve aldığım görevlerden azletme kararı geniş kitleler tarafından desteklenmediğinin üstünü örtmek içindir. Daha önce de açıkladığım gibi, bu karar bir gerçektir, bende bunu kabul ediyorum. Fakat bu kararın alınma şeklini kabul etmiyorum. Partideki görevlerimden uzaklaştırmam için bu kararın yöntemini de, temel dayanaklarını da kabul etmiyorum…

…19 senedir, en kritik dönemlerde dahi partinin kurucusu ve fahri başkanı Dr.Ahmet Doğan’ı savunmuşumdur…

Bulgaristan Parlamentosunda okuduğum deklarasyonun( bir Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesini desteklenmesi) doğru olup olmadığına gelince… Yine tekrarlıyorum, bu deklarasyon için bin defa başımı keseceklerini bilsem, yine de sunardım. Çünkü özellikle bu gibi durumlarda her Bulgaristan siyasetçisinin, her siyasi gücün ilk önceliği Bulgaristan’ın NATO ve Avrupa  Birliği statüsünü belirlemektir.  Bir NATO üyesinin hava sahası ihlal edilmişse, biz, NATO ve Rusya arasındaki sorunu, tarafsız olarak izleyemeyiz. Bulgaristan, dünya dengelerini bir NATO üyesi olarak algılamalıdır.  Bulgaristan, Sırbistan veya diğer NATO üyesi olmayan ülkeler gibi davranamaz. Parlamento grubumuzu bilgilendirip bilgilendirmediğime gelince… Bu deklarasyonu Parlamento grubumuzla istişare ederek hazırladık. Bugün bu deklarasyonu tek başıma yazmakla suçlanıyorum.  DANS, sözde beni deşifre etmiş, bu deklarasyon bana başka bir ülkede verilmedi.  Bu gerekçelerin doğru olması imkansız, üstelik bu dönemde ben ülke dışına da çıkmadım…

…Değerli basın mensupları, Parlamentodaki video kayıtlarını açın bakın.  Düşürülen Rus uçağı deklarasyonunu açıklarken, HÖH’ün Parlamento grubundaki tüm milletvekillerinin coşkulu alkışlarını göreceksiniz…”

Yukarıdaki her iki açıklamada benzerlikler olsa da, Hüseyin Hafızov’u özgüveni daha yüksek, daha kararlı gördüm.

Lütfi Mestan’ın, hala “fahri başkan Dr. Ahmet Doğan” saygısı devam ediyor gibi…

Lütfi Mestan’a sorduğum soruyu, daha sonra telefondan Hüsyein Hafızov’da “Beyaz gömleği giymeye cesaretiniz var mı? Yeni oluşumda var mısınız?” diye soruyorum.

Hafızov, kararlı bir ses tonuyla “Halkımızla hep birlikte yapacağız bunu. Türkan bebek ve Mümin Akat halkına kavuşacak” diyor. Yani Yoğurtçular’da zalimce şehit edilen 17 aylık Türkan bebek ve Mastanlı’da yine zalimce şehit edilen 15 yaşındaki Mümin Akat’dan bahsediyor…

Daha önceki yazılarımda bazen övdüğüm, bazen de  HÖH/D(p)S milletvekili olduğu için eleştirsem de, Hafızov, aynı partinin içindeki saygı duyduğum milletvekillerden birisiydi…

Hafızov, ateşli konuşmalarıyla kitleleri arkasından sürükleyebilecek kapasitede olan birisidir.

“Allah’tan başka kimseden korkum yok” diyor.

 Dini inancı bütün, şehitlik mertebesine de inanan birisidir.

Bulgaristan’da yaşayan Türklerin ve Müslümanların, nihayet böyle bir lidere kavuşmaları gerektiğini düşünüyorum.

Durmuş Arda