GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-10-2015 16:29   Güncelleme : 31-10-2015 16:29

Rus yolcu uçağı düştü: 75 ölü

Mısır'dan kalkan ve Rusya’ya giden yolcu uçağı düştü. Rus Kogalymavia hava yollarına ait uçakta 17'si çocuk 7'si mürettebat 224 kişi bulunuyordu ve gelen bilgilere göre uçaktakilerin büyük bölümü hayatını kaybetti. İlk etapta ulaşılan ceset sayısı ise 75!

Rus yolcu uçağı düştü: 75 ölü

Mısır'ın turizm kenti Şarm El Şeyh kentinden kalkan Rus yolcu uçağı, kalkıştan 23 dakika sonra, Mısır'ın kuzeyindeki Sina Yarımadası'nda düştü.

 

Rus hava yolu şirketi Kolavia'ya (Metrojet) ait, Şarm El Şeyh-St. Petersburg uçuşunu gerçekleştiren 9268 sefer sayılı Airbus A-321 tipli yolcu uçağının düştüğü bilgisini, Mısırlı yetkililer teyit etti.

 

Kuzey Sina vilayetindeki Kurye köyü yakınlarına düşen uçakta, çuğunluğu Rus turistlerden oluşan 17'si çocuk 217 yolcu ve 7 mürettebat bulunduğu, uçaktakilerin büyük bölümünün hayatlarını kaybettikleri belirtildi.

 

Uçağın enkazına ulaşıldığı, bölgedeki görevlilerin yardım çığlıkları duyduğu gelen bilgiler arasında. 

 

75 CESEDE ULAŞILDI

 

Mısır ilk yardım ekiplerinin Rus yolcu uçağının enkazında, aralarında çocukların da bulunduğu en az 75 kişinin cesedini çıkardı.

 

Uçağın düştüğü alanın coğrafi şartları ve cesetlerin geniş bir alana dağılmış olması nedeniyle kurbanların bazılarına ulaşılmasında zorluk yaşandığı belirtildi.

 

Mısır Başsavcısı Nebil Sadık da "Sina'da düşen uçağın enkazından çıkarılan cesetlerin en kısa sürede otopsilerinin tamamlanması ve ülkelerine gönderilmeleri için Kahire'deki Rus Büyükelçiliğine teslim edilmesi" için talimatı verdi.

 

Yargı kaynakları, Başsavcı'nın ayrıca uçağın karakutusunun bulunması ve olayın incelenmesi için özel bir teknik ekip kurulması yönünde emir verdiğini aktardı.

 

Mısır Bakanlar Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Başbakan Şerif İsmail'in, olayın takibi için özel bir birim oluşturulması talimatı verdiği" belirtildi. 

 

IŞİD İDDİASI

 

Uçağın terör örgütü IŞİD tarafından düşürülmüş olabileceği yönünde de iddialar ortaya atılırken, yetkililerden bu yönde bir açıklama gelmiş değil. Uçağın eski olması nedeniyle olası bir arızadan dolayı düşmüş olabileceğinden şüphelenildiği kaydedildi.

 

PUTİN'DEN TALİMAT

 

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uçağın düşme nedeninin araştırılması için devlet komisyonu kurulması yönünde talimat verdi.Başbakan Dmitri Medvedev başkanlığındaki komisyon, araştırmalarını Mısırlı yetkililerle birlikte yürütecek.

 

Putin, Olağanüstü Haller Bakanı Vladimir Puçkov'a da olay yerinde araştırma yapmak üzere bir an önce Mısır'a ekip gönderilmesi talimatını verdi. Rus lider ayrıca, olayda hayatının kaydedenlerin aileleri ve yakınlarına taziye dileklerini iletti.


 

 


Kaynak: CİHAN,NTV,AA