GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-10-2015 08:30   Güncelleme : 31-10-2015 08:30

Bulgaristan Müslümanları Aşure Töreninde Buluştu

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Aşure Günü vesilesiyle bir etkinlik düzenlendi. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünce Banyabaşı Cami’nin yanındaki

Bulgaristan Müslümanları Aşure Töreninde Buluştu

SOFYA/BALKAN GÜNLÜĞÜ

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Aşure Günü vesilesiyle bir etkinlik düzenlendi. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünce Banyabaşı Cami’nin yanındaki Banski Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda kişi katıldı. Bulgaristan Ortodoks Kilisesi temsilcileri başta olmak üzere ülkede kayıtlı diğer dinlerin ruhani liderleri ile Sofya’da temsilciliği bulunan bazı Müslüman ülkelerin büyükelçilerinin de katılığı etkinlikte halka aşure dağıtıldı.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Aşure Günü vesilesiyle bir etkinlik düzenlendi. Başmüftü Mustafa Aliş Hacı, Muharrem ayının 10’uncu gününün İslam tarihinde hem acı hem de sevindirici olayların yaşandığı önemli bir gün olduğuna işaret etti. www.kircaalihaber.com’a göre; Hacı, Müslümanların bugün sevindirici olayları hatırlayarak Allah’tan onların devamını dilediğini, aynı zamanda yaşanan üzücü olayları hatırlayarak da bu olayları hiç kimseye hiçbir yerde yaşatmaması için dua ettiğini kaydetti. Bugünde sevgili Peygamber Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in şehit edildiğini hatırlatan Başmüftü Hacı şunları söyledi: “Biz Hz. Hüseyin’i anıyor ve Allah’tan rahmet diliyoruz. Aynı zamanda maalesef bugünlerde de birçok yerde kardeş kardeşi öldürüyor. İnsan öldürmek en kötü şeydir. İnsanı Cenabıhak yaratmıştır, onun canını almak ancak ve ancak Allah’ın hakkıdır.”

Hacı, Müslümanların Bulgaristan’ın değişik yerlerinde bulunan mültecilere imkânları dâhilinde yardım etme çağrısına bulunarak, Müslümanların dili, dini, ırkı ne olursa olsun ayrım yapmaksızın herkesi, Cenabıhak yarattığı için sevmesi gerektiğini vurguladı. Etkinlikte konuşan Bulgaristan Ortodoks Kilisesi Yüksek Senot Temsilcisi Papaz Andrey ise Bulgaristan Ortadoks Kilisesi Başpatriği Neofit’in mesajını iletti. “Burada yapılan konuşmalardan İslam dünyasının Aşure Günü’nde hem acı hem de mutlu olayları andığını öğrendik” diyen Andrey, Hıristiyanlar olarak dünyadaki insanların çektiği acıların azalması ve sona ermesi için hep dua ettiklerini belirtti. Bulgaristan Ortodoks Kilisesi temsilcileri başta olmak üzere ülkede kayıtlı diğer dinlerin ruhani liderleri ile Sofya’da temsilciliği bulunan bazı Müslüman ülkelerin büyükelçilerinin de katılığı etkinlikte halka aşure dağıtıldı. 

http://www.balkangunlugu.com