Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Edirne’de Türkan Bebek Anıtı Açıldı

Bulgaristan'da, 1984 yılında 17 aylık bebekken Bulgar askerleri tarafından öldürülen Türkan bebeğin Edirne'de heykeli dikildi. Edirne Şükrüpaşa Mahallesi'nde belediyenin düzenlediği Türkan Bebek Anıtı açılış töreninde, duygulu anlar yaşandı. Heykelin açılış töreninde Bulgaristan'dan gelen öğrencilerin okuduğu şiirler duygulandırırken, açılışa katılanlar

Edirne’de Türkan Bebek Anıtı Açıldı

Bulgaristan'da, 1984 yılında 17 aylık bebekken Bulgar askerleri tarafından öldürülen Türkan bebeğin Edirne'de heykeli dikildi. Edirne Şükrüpaşa Mahallesi'nde belediyenin düzenlediği Türkan Bebek Anıtı açılış töreninde, duygulu anlar yaşandı.

Heykelin açılış töreninde Bulgaristan'dan gelen öğrencilerin okuduğu şiirler duygulandırırken, açılışa katılanlar gözyaşlarını tutamadı. Yoğun bir ilgi gören açılış törenine Edirnelilerin yanı sıra Bulgaristan'dan da katılanlar oldu.

Törene; Edirne Valisi Hasan Duruer, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Dr. Esma Gündoğdu, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcaali ilinden belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşma yapan Vali Hasan Duruer, Balkan isminin bir Türk ismi olduğunu belirterek, "Balkanlar Türk'tür" dedi. Osmanlı'nın 1354 yılında çıktığı Balkan yolculuğuna 600 yıl orada kaldığını ifade eden Vali Duruer, "Bizim güçlü olduğumuz dönemlerde komşularımız, Sırp, Bulgar veya Rum olarak insanca yaşamanın ne demek olduğunu öğrendi. Osmanlı Devleti zevale uğradığında, 1912 Balkan Savaşları'yla birlikte komşularımızdan en büyük eziyeti gördük, en büyük zulmü gördük" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ise çok zor günler geçtiğini gayet iyi bildiğini dile getirerek, "Bir Bebek, bir melek şehit oldu. Hangi katil, hangi gözü kara insanlar, bunları yapabildiler. Lanetliyorum, elleri kırılsın diyorum. Ama bunlardan da iyi ders almak zorunda olduğumuzu da gayet iyi biliyorum. Yıl 1989 yaklaşık 5 yıllık belediye başkanıyım, ne yapacağımı bilemiyorum. 100 binler gümrüğe geliyor, çaresiz, gözü yaşlı soydaşlarımız her gün akın akın geliyor ve çırpınıyorlar, 'bizlere sahip çıkın' diyorlar. Bugünleri yaşayan bir kardeşinizim ben. O Günler geride kaldı, unutmayacağız, hem ders alacağız. Yarınlara barış, kardeşlik adına, daha heyecanlı hazırlanmak durumunda olacağız" dedi.

Konuşmaların ardından Türkan Bebek Anıtı törenle açılırken, protokol dahil herkes anıtın başında hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

 

 

 

Kaynak: İHA