Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Kırcaali’de Çanakkale şehitleri anıldı

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği salonunda Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) geleneksel Çanakkale Şehitlerini anma töreni gerçekleştirdi. Anma törenine Türkiye’den ve Yunanistan’dan çok sayıda misafir katıldı. Etkinlik salonu tıklım tıklım doldurdu. Çanakkale şehitlerini anma törenini Batı Trakya Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Sami Toraman yönetmenliğinde gerçekleşti.

Kırcaali’de Çanakkale şehitleri anıldı

 

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği salonunda Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) geleneksel Çanakkale Şehitlerini anma töreni gerçekleştirdi. Anma törenine Türkiye’den ve Yunanistan’dan çok sayıda misafir katıldı. Etkinlik salonu tıklım tıklım doldurdu. Çanakkale şehitlerini anma törenini Batı Trakya Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Sami Toraman yönetmenliğinde gerçekleşti.

Törene Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden Tarih Hocası Doç.Dr. Muhammet Erat ve Edirne Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler konuşmacı olarak katıldılar.

Ayrıca Türkiye'de yaşayan Ardinolu gazeteci ve yazar Mercan Civan'ın Seni Anlatmak adlı deneme kitabı ve Batı Trakya Türk Öğretmenler Derneği’nin yayınladığı İbrahim Baltalı tarafından emekli öğretmenlerle yapılan röportajlar içeren Bir Efsane Sona Ererken kitabı tanıtıldı.

Anma töreninde resmi konuklar arasında daha Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Konsolos Vekili Gürler Gürsoy, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Yerel Meclis Başkanı Raif Mustafa, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İl Teşkilatı Başkanı Bahri Ömer, İlçe Teşkilatı Başkanı Muharrem Muharrem, Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfeddin Hacıoğlu, BAL-GÖÇ Trakya Lüleburgaz Başkanı Nedim Dönmez, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği Başkanı Harun Bekir yer aldılar.

TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet, törene gelen herkesi selamladıktan sonra Çanakkale şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Ardından Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet şehitlerin ruhuna kısa bir asrı şerif okuduktan sonra dua yapıldı.

Müzekki Ahmet, TÜRKSAD olarak 3 yıldır Kırcaali’de Çanakkale şehitlerini anma töreni yaptıklarını ve ülkenin diğer şehirlerinde de benzeri anma törenleri yapılmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

T.C. Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, TÜKSAD’ın düzenlediği etkinliğin çok anlamlı olduğunu söyledi ve başta Müzekki Bey omak üzere tüm ekibine teşekkürlerini sundu.

Başkonsolos, bu tür etkinliklere soydaşlarla bir arada olmak için büyük mutlulukla katıldıklarını belirtti. Sayın Cebeci, “Çanakkale zaferi, Milli Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla sonuçlandıran o ruhun doğduğu yerdir. Hocalarımız bunu daha etraflı bir şekilde anlatacaklardır. Çanakkale artık vatanın son müdafasının yapıldığı yerdir. Hem zor şartlarda olmuştur, Türkiye’yi bu günlere taşımıştır. Bugün çok daha iyi noktadayız. Bunu Çanakkale’de gençliklerini gönüllü bir şekilde feda eden yüz binlerce şehidimize borçluyuz. Bu şehitlerin arasında sizlerin atalarınız, dedeleriniz de var. Türkiye sizlere minnettardır. Aramızda çok çeşitli köprüler var zaten. Bunlardan bir tanesi Çanakkale’deki ortak mücadelemizdir” diye kaydetti. Başkonsolos, Çanakkale Savaşları’nın yapıldığı sırada o zamanki Osmanlı İmparatorluğu ile Bulgaristan’ın müteffik devletler olduğunu ve o savaş çerçevesinde Bulgaristan’ın Dobruca’yı alması için on binlerce Türk askerinin hayatını verdiğini vurguladı. Sayın Cebeci, artık düşmanlıkların ortadan kalktığını ve dostluk ve kardeşlik içinde yaşamamız gerektiğini ileri sürdü. Başkonsolos, Çanakkale’nin bir başka özelliğinin bu büyük savaştan çok büyük dostlukların yaratıldığı bir kültürün, geleneğin yaratılmış olduğunu belirtti. Bu yüce ruhun, bu geleneğin Balkanlar’da vaktiyle yaşanmış acılara örnek olmasını ve acılardan dostluk yaratmak geleneğinin burada da yaygınlaşmasını diledi.

Şair olarak da bilinen Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler, Çanakkale şehitlerini anma törenini Türkiye ve Edirne için çok anlamlı bir olay olarak niteledi. Çanakkale Savaşı öncesi yaşanılan bir medeniyet halkasından, yani Osmanlı kültüründen söz etmek istediğini paylaştı. Bu kültür ve medeniyet halkasının anma törenine katılanları bir araya getiren bir etki, cazibe alanına sahip olduğunu belirtti. Osmanlı devletinin aslında bir Avrupa devleti olduğunu kaydetti. 780 yıl süren en dürüst medeniyetin son abidelerinden olan El Hamra Sarayı’nın içinde, “Buraya korkusuzca gir ve burada korkmadan adaleti ara” şeklinde bir ifade olduğunu paylaştı. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler, “Bizim Balkan maceramızın iki temel unsuru var. Biri adalet, diğeri istimalet. Adaleti hepimiz biliyoruz. Balkanlar’dan son 80-100-120 yılda yaşadıklarımızın altında yatan temel hadise Osmanlı’nın buradaki varlık sepelerinden birisi olan adaletin ortadan kalkmasıdır. İstimalet, farklı din, mezhep, ırk, dil, dinden insanların kendi hayatlarını yaşamalarına imkan sağlamaktır” diye ileri sürdü. Ayrıca bugün İnsan Hakları Beyannamesi’nde bile olmayan, yayınlanmasından 400 yıl önce Osmanlı devletinin farklı dinden olan insanların dinlerinin bozulmasına izin vermediğini belirtti. Bu ana prensibi güderek Osmanlı’nın Balkan coğrafyasında 600 kalabildiğini söyledi.

Balkan Harbi’nden önce yaşanılan Kuzey Afrika bugünkü Libya’da meydana gelen Trablusgarp Savaşı’na değindi. 1911 yılında meydana gelen Trablusgarp Savaşı’nda şehit düşen Türk askerleri için Pakistanlı şair Muhammed İkbal’ın bir şiirini okudu. Onda şairin melekler tarafından Hz. Peygamber’in huzuruna götürüldüğünde billur bir şişenin içinde ümmetinin şerefi, namusu ve vicdanı olarak nitelediği Trablusgarp Savaşı’nda şehit edilen Türk askerlerinin mübarek kanını hediye götürdüğünü anlatıyor.

Tarihçi İlhan Bardakçı’nın anlattığı Osmanlı devletinin 400 yıl kaldığı Kudüs’ten çekilmesinin 70-80 yıl sonrasında yaşadığı bir olayı paylaştı. Tarihçinin 21 Mayıs 1972 yılında ziyaret ettiğini Mesçid-i Aksa’da Yavuz Sultan Selim’in 30 Aralık 1517 tarihinde Kudüs’ü devlete kattığı sırada kıldığı yatsı namazında yaktığı 12 bin şamdan için o yerin 12 Bin Şamdanlı Avlu olarak anıldığını aktardığını belirtti. Ayrıca bu kutsal yerde Osmanlı’nın şehri kaybettiği gün yağmalanmasın diye bıraktığı artçı bölüğünden takım kumandanı Onbaşı Hasan’a nöbet başında rastladığını ifade etti. Onbaşının tarihçiden Tokat bölgesinde olan kumandanına görevinin başında olduğunu bildirmesini emanet ettiğini aktardı.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler, sıradan bir savaş olmadığını vurgulayarak Çanakkale Savaşı’na değindi, birçok şehit ismini okudu. Sözlerini Çanakkale Savaşı için yazdığı şiiriyle noktaladı.

Güner Şükrü, KIRCAALI HABER