Advert
Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00   Güncelleme : 18-01-2019 01:02

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu, binlerce Bulgaristan Türkü'nü buluşturdu

Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde dün Zorunlu Göçün 25. Yıldönümü münasebetiyle anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Edirne Balkan Türkleri Federasyonu tarafından Çamlık Festival Alanında düzenlenen etkinlik, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bulunan on binlerce Bulgaristan göçmenini buluşturdu. Ayrıca Bulgaristan ve Batı

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu, binlerce Bulgaristan Türkü'nü buluşturdu

Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde dün Zorunlu Göçün 25. Yıldönümü münasebetiyle anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Edirne Balkan Türkleri Federasyonu tarafından Çamlık Festival Alanında düzenlenen etkinlik, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bulunan on binlerce Bulgaristan göçmenini buluşturdu. Ayrıca Bulgaristan ve Batı Trakya’dan da binlerce Türkün katıldığı etkinlikte bu ülkelerden davet edilen ve yerel folklor gruplarının yanı sıra birçok şair, halk ozanı ve ses sanatçısı da sahne aldı. Anma etkinlikleri kapsamında Türkan Bebek Anıtı da ziyaret edildi. 

Etkinliği onurlandıran resmi konuklar arasında Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Haskovo Valisi Kadir İsov, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, HÖH milletvekilleri Hüseyin Hafızov, Mehmet Ataman, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Dobriç Vali Yardımcısı İsmet Habil, Trakya Üniversitesi Rektörü Dr. Yener Yörük, Lüleburgaz Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak hazır bulundular. Ayrıca yurt içinden ve yurt dışından birçok belediye başkanı, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, Bulgaristan'daki gençlik yıllarını cezaevlerinde, kamplarda geçiren, Türklük için mücadele eden gaziler de etkinlikte konuk oldular. 
Atatürk büstüne çelenk koyulduktan sonra program şair ve yazar Mehmet Serbest’in göçe dair sunumu ve konuyla ilgili “gözlerimden akan yaşlar ile yazdım” dediği şiirlerini söylemesiyle başladı. Şair, hala Türk adlarını geri almayan göçmenlere “Adımız Adına” şiiriyle seslenerek, isyanını dile getirdi. Eline alıp öptüğü Türk bayrağının göklerden inmeyeceğini, ezan sesinin dinmeyeceğini söyledi. Ardından sahneye çıkan Kirkovo’nun (Kızılağaç) Benkovski (Kirli) Nikola Vaptsarov Ortaöğretim Okulu öğrencileri Türkçe Öğretmeni Cemille Hayrullah’ın yönetmenliğinde anma etkinliğine özel hazırladıkları muhteşem bir şiir dinletisi sundular, güçlü alkış aldılar. 

Kısa bir zaman önce Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı seçilen Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu, konukları ve tüm katılanları selamlama konuşmasında günün anlamı ve önemine değindi. Sadece Bulgaristan’da değil, Balkanlarda tüm ülkelerde yaşanan göç trajedisinin de aynı şekilde anıldığını ifade etti. 1989 yılı göçünün en büyük göç olmasına rağmen aslında göçlerin Rus-Osmanlı Savaşı’nda başlamış olup tüm Balkan ülkelerinin devlet politikası haline getirilerek, Balkanlarda büyük bir etnik temizlik yapıldığını söyledi. Sayın Hacıoğlu, “Zor günlerde bizi bağrına basan Türkiye Cumhuriyeti devleti ve büyük Türk milletine minnetlerimizi sunuyoruz, teşekkür ediyoruz” diye ifade etti. 

Bulgaristan’da Türklük adına mücadele eden siyasetçileri, sivil toplum kuruluşları yönetimlerini tebrik etti. Bulgaristan’da Anadil eğitimi, vakıf mallarının iadesi ve başka insan hakları iade edilmedikçe Bulgaristan’ın demokrasi sürecini tamamlamış olmayacağının altını çizdi. Son 5 yılda Bulgaristan’daki Türk sivil toplum kuruluşlarının aktif çalışmaları sayesinde Türkçe okuyan çocuk sayısının son 2 yılda yüzde 42 arttığını örnek vererek, yöneticilerini kutladı. Bulgarlaştırma süreci politikasını kınama bildirgesinin iptaline yönelik girişimde bulunan Ataka partisini ve destekleyen Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) üyelerini kınadıklarını vurguladı. 

Bulgaristan Türkleri Gazileri adına konuşan Sabri kadıköy escort Mehmetali, zorlu günlerde mücadele veren tüm gazi ve şehitlere minnet ve şükranlarını ifade ederken, şehitlere rahmet dilediğini ifade etti. Gazi, “Biz büyük bir ulusuz ve öyle kalacağız, Balkanlarda biz bekçiyiz!” dedi. Tüm Bulgaristan Türklerine ve dernek başkanlarına, “Hak ve Özgürlük Hareketi partimiz olduğu sürece, birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece biz yıkılmayız” diye seslendi. 

Selamlama konuşması yapan Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Bulgaristan Türklerinin yaşadıkları zor günlerin tekrarlanmaması için anma etkinliği düzenlendiğinin altını çizdi. Kendisinin de göçmen olduğunu belirten milletvekili, HÖH partisi temsilcilerinin Bulgar Meclisinde Türklüğün korunmasına yönelik verdiği mücadelen dolayı teşekkür etti, başarılar diledi. Bulgaristan Türklerinin birlik içinde olmaları gerektiğine dikkat çekerek, birlikten güç doğduğunun altını çizdi. 

Konuşmasıyla büyük ilgi çeken Burgas Milletvekili Hüseyin Hafızov, bu duygulu anlarda 1989 yılında Bulgaristan Türklerine kapıları açan rahmetli Türkiye Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı da rahmetle andığını ifade ederek, her zaman Türkiye’yi anavatan olarak bildiğimizi kaydetti. Bulgaristan’da Türklerin ve Müslümanların hak ve özgürlüklerini savunan tek partinin HÖH olduğunu vurgulayarak, “Keşke diğer partiler de bizim demokrasi dilimizden anlasa” dedi. Milletvekili olarak ilk yaptığı çalışmalarının vakıf mallarının Başmüftülüğe iadesine ilişkin olduklarını paylaşarak, farklı çevrelerden kendisi hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu ifade etti. 

Milletvekili dokunulmazlığı olduğu için davalar açılmadığını söyledi. Milletvekili, “Buna rağmen biz yılmayacağız, korkmayacağız, mücadelemize devam edeceğiz” diyekonuştu. Bugün Türk Müslüman olarak Bulgar Meclisinde verdiği mücadelenin şehitler ve gaziler sayesinde olduğunun altını çizerek, şehitleri rahmetle andığını ve gazilere minnet ve şükranlarını sunduğunu dile getirdi. Sayın Hafızov, “Bundan dolayı bir milletvekili olarak korkmaya hakkım yok. Sizden aldığım güçle hiçbir konuda taviz vermemek üzere bu davayı devam ettirmeye kararlıyım” dedi. Birkaç ay önce Meclis’te yaptığı bir konuşmasında 1945 yılından beri Türklük, Müslümanlık davasında mücadele eden 4 kişinin ismini zikrettiğini, fakat şu anda olsaydı yalnız onların değil, yüzlerce, binlerce şehit ve gazilerin teker teker isimlerini zikretmek istediğini ifade etti. Çünkü şu anda Bulgaristan’da kazanılmış demokrasi platformunun onların sayesinde olduğunu vurguladı. Türkiye’nin 1989 yılından sonra da Bulgaristan Türklerini unutmadığını ve sahip çıkmaya devam ettiğini kaydederek, zorunlu göçü hicret olarak kabul ettiğini ve her zaman Türkiye’ye güvendiğimizi dile getirdi. HÖH partisinden seçilen Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin bir Türk olarak aslında Türkiye’deki Türklerin de haklarını savunduklarına dikkat çekti. 

Etkinlikte Edirne Trakya Üniversitesi Rektörü Dr. Yener Yörük de selamlama konuşması yaptı. Organizasyondan dolayı Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu’nu tebrik ederek, emeği geçen herkese teşekkür etti. 1950 yılında Türkiye’ye göç eden bir ailenin çocuğu olduğunu paylaşan Yörük, bizzat göçü yaşadığını ve en iyi bilenlerden biri olduğunu ifade etti. 

Sayın Yörük, “Bizim elimizden hiçbir kötülük gelmedi, ama Viyana’dan Ural Dağlarına kadar 200 bin tane camimiz yıkıldı, bunu da hiçbir zaman unutmamamız lazım” dedi. Trakya Üniversitesi olarak Bulgaristan’da Türkçe Bölümü olan üniversitelerle iyi ilişkiler içerisinde olduklarını ve daha iyi işbirliği yapılmasını arzu ettiklerini dile getirdi. 

En son konuşan HÖH Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, bir yandan mutlu, bir yandan hüzünlü olduğunu ifade ederek, 1989 göçünün bir zulmün sonucunun göçü olduğunun altını çizdi. İnsanlık dışı, çağ dışı olay olarak nitelendirdiği isim değiştirme kampanyasının aslında Bulgaristan Türklerini birleştirdiğini ifade etti. O günlerde kurulan Bulgaristan Türkleri Tük Kurtuluş Harekatı’nın önderliğinde 1985 yılında Mayıs ayında 180 binden fazla Türkün sokaklara döküldüğünü ve Bulgarlaştırma sürecine “hayır” dediğini hatırlattı. Komünist rejimin zorladığı göç ile Bulgaristan Türklerinin parçalandığını belirten siyasetçi, kendisini ancak Türkiye’de bir bütün olarak hissettiğini paylaştı. Sayın Rıza, “Yarımız Bulgaristan’da, yarımız Türkiye’de. Biz burada bütünüz. O yüzden birlik içinde olmamız lazım. Yapılacak çok iş var. Biz 25 yıldır Bulgaristan’ın siyasi hayatında mücadele veriyoruz ama hala bugün Bulgaristan’da ben böyle serbest Türkçe konuşamıyorum. Yasaklar var” diyerek, HÖH Başkanı Lütfi Mestan’ın Yablanovo’da yaptığı konuşmasından dolayı aldığı cezayı hatırlattı. 

Vakıf mallarının iadesi, Türkçe eğitimi, folklor ve kültürümüzü yaşatma konusunda çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekerek, sivil toplum örgütlerine ve Türkiye’ye büyük görevler düştüğünü vurguladı. Ruşen Rıza, “Gelin bizim toprağımızda Türkçemizi, örf ve adetlerimizi yaşatalım” diye seslendi. Bulgaristan Türklerinin en zor günlerinde sahip çıkan Türkiye devletine, Türk halkına, Türk belediyelerine ve Türk sivil toplum kuruluşlarına şükranlarını sundu. Konuşmasının sonunda HÖH Onursal Başkanı Dr. Ahmet Doğan, HÖH Başkanı Lütfi Mestan ve tüm Bulgaristan Türklerinin selamlarını da ileten Sayın Rıza, Türkiye’deki vatandaşların seçimlerde verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek, gelecek seçimlerde de destek beklediklerini ifade etti. Zorunlu göçü anma etkinliklerine davet edilip de katılamayan Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yücer, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu tarafından alınan tebrik mesajları okundu. 

Anma etkinlikleri programı şiir, müzik ve folklor gösterileriyle devam etti.

 

kurcalihaber 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 40 18
 • 2 Fenerbahçe 37 19
 • 3 İstanbul Başakşehir 36 19
 • 4 Trabzonspor 35 18
 • 5 Alanyaspor 35 19
 • 6 Galatasaray 30 18
 • 7 Beşiktaş 30 18
 • 8 Göztepe 26 18
 • 9 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 10 Gaziantep FK 24 19
 • 11 Çaykur Rizespor 23 18
 • 12 Denizlispor 22 19
 • 13 Gençlerbirliği 21 19
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Antalyaspor 17 19
 • 16 Kasımpaşa 15 19
 • 17 MKE Ankaragücü 13 19
 • 18 Kayserispor 11 19
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Hak ve Özgürlükler Hareketi Mestanlı'da soykırım kurbanları andı
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
26.12.2012 GRUEVO SEHITLER ANMA TORENI
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA

Sayaç
计数器
Sayaç

Eklenme Tarihi 17.10.2019